Popierius yra plona medžiaga, kuri dažniausiai gaminama iš augalinės kilmės pluoštų, tokių kaip medienos celiuliozė, šiaudai ar kitos organinės medžiagos. Nuo senovės popierius buvo naudojamas informacijos saugojimui, komunikacijai, menui ir įvairioms kitoms reikmėms.
Popierius yra viena iš labiausiai paplitusių medžiagų pasaulyje, naudojama įvairiausiems tikslams – nuo rašymo iki pramonės reikmių. Jo universalumas atsispindi daugybėje tipų ir variacijų, kurie buvo sukurti siekiant patenkinti skirtingus poreikius.
Šiuolaikinis popierius dažniausiai gaminamas iš celiuliozės, gaunamos iš medienos arba perdirbtų popieriaus gaminių. Procesas apima medžiagos suminkštinimą, pluošto atskyrimą, masės suspaudimą ir džiovinimą ant tinklelio, kad susidarytų ploni sluoksniai, kurie vėliau gali būti supjaustomi ar perdirbami į norimą formą.
Popieriaus savybės
Popierius pasižymi šiomis pagrindinėmis savybėmis:
Tankis ir storis – skirtingos rūšys gali skirtis savo tankiu ir storumu, priklausomai nuo naudojimo tikslų. Pavyzdžiui, plonas popierius naudojamas laikraščiams, o storesnis – knygų viršeliams ar kartonui.
Spalva ir tekstūra – gali būti balintas arba natūralios spalvos, su skirtingomis tekstūromis, priklausomai nuo gamybos technologijos.
Sugėrimo savybės – popierius lengvai sugeria rašalą ar dažus, todėl jis plačiai naudojamas spausdinimui ir rašymui.
Popieriaus tipai ir panaudojimas
Popierius turi daugybę rūšių, skirtų įvairiems tikslams:
Spaudos popierius:
Laikraščių popierius – plonas, lengvas, ir dažniausiai mažai balintas popierius, skirtas laikraščių spausdinimui. Šis popierius yra pigus ir greitai suskaidomas, nes laikraščiai turi trumpą gyvenimo ciklą.
Žurnalų popierius – storesnis ir geriau apdorotas nei laikraščių popierius, skirtas ilgesnės trukmės naudojimui. Jis dažnai padengtas specialiomis dangomis, kad suteiktų blizgesio ir geresnę vaizdo kokybę.
Knygų popierius – gaminamas įvairiais storiais ir kokybės lygiais, priklausomai nuo knygos tipo. Grožinės literatūros knygose paprastai naudojamas plonas, tačiau patvarus popierius, o meno albumams dažniausiai naudojamas storas ir blizgus popierius, skirtas aukštos kokybės vaizdams atkurti.
Rašomasis popierius:
Biuro popierius – tai populiariausias ir labiausiai naudojamas popieriaus tipas, skirtas dokumentų spausdinimui, rašymui ir kopijavimui. Jis dažniausiai būna A4 formato, o jo storis gali svyruoti nuo 70 iki 120 g/m².
Notarinis popierius – ypač kokybiškas, dažnai su vandenženkliais, skirtas oficialių dokumentų ir sutarties lapų gamybai.
Mokyklinis popierius – dažniausiai plonas, įprastai naudojamas mokyklinėse sąsiuviniuose ir įvairių mokymo priemonių spausdinimui.
Meno ir kūrybos popierius:
Akvarelinis popierius – storas ir sugeriantis vandenį popierius, skirtas akvarelei ir kitiems vandens pagrindu pagamintiems dažams. Dažnai turi tekstūrinį paviršių, kuris padeda sukurti unikalius meno kūrinius.
Piešimo popierius – gali būti įvairių storių ir tekstūrų, priklausomai nuo meno technikos. Jis gali būti lygus arba grubesnis, priklausomai nuo to, ar naudojamas pieštukas, anglis, pastelė ar kitos priemonės.
Plakatinis popierius – storesnis, ryškių spalvų ir didelio formato popierius, skirtas plakatams, reklamoms ar dekoracijoms kurti.
Techninis popierius:
Inžinerinis popierius – specialiai skirtas brėžiniams, schemoms ir techniniams dokumentams kurti. Šis popierius yra labai lygus ir patvarus, kad būtų galima tiksliai atkurti techninius piešinius.
Kopijavimo popierius – plonas popierius, kuris naudojamas dokumentų kopijoms ar angliukų spausdinimui. Jis gali būti tiek vienpusis, tiek dvipusis.
Pakavimo ir pramoninis popierius:
Kartonas – storesnis ir tvirtesnis už įprastą popierių, naudojamas pakuotėms, dėžėms ir kitoms pramoninėms reikmėms gaminti. Jis gali būti kelių sluoksnių, kad būtų dar stipresnis.
Kraftpopierius – labai stiprus ir atsparus popierius, kuris naudojamas pakuotėms, maišams ir vokams gaminti. Jo pavadinimas kilęs iš vokiško žodžio „kraft“, reiškiančio „stiprybė“, dėl jo tvirtumo.
Pergamentinis popierius – plonas, atsparus riebalams ir karščiui popierius, kuris naudojamas maisto pakavimui arba kepimui orkaitėje.
Specializuotas popierius:
Fotopopierius – padengtas specialiu sluoksniu, kuris leidžia labai tiksliai atkurti nuotraukas, spausdinant jas rašaliniais arba lazeriniais spausdintuvais. Jis gali būti blizgus arba matinis.
Terminis popierius – naudojamas kasos aparatams, kvitams ir bilietams spausdinti. Jis reaguoja į šilumą, o spausdinimas atliekamas kaitinant tam tikras popieriaus sritis.
Filtrinis popierius – specialus popierius, skirtas filtravimui laboratorijose ar gamyboje. Jis labai sugeria skysčius ir sulaiko kietąsias daleles.
Popieriaus perdirbimas ir tvarumas
Šiandien, kai tvarumas tampa vis svarbesniu tikslu, popierius yra viena iš labiausiai perdirbamų medžiagų. Didžioji dalis spausdinimo, pakavimo ir biuro popieriaus yra perdirbama, o perdirbtas popierius tampa nauju gaminiu. Tai leidžia sumažinti medienos sunaudojimą ir atliekų kiekį. Be to, dauguma popieriaus gamintojų dabar naudoja atsinaujinančius energijos šaltinius, kad sumažintų anglies dioksido išmetimą į aplinką. Apibendrinant galima sakyti, kad popierius – tai viena iš esminių medžiagų, kuri evoliucionavo kartu su žmonijos poreikiais, siūlydama daugybę funkcionalumo ir tvarumo sprendimų įvairioms sritims.
KodėlSTANDOUT PRINT?
Susipažinkite su spaudos savitarnos galimybėmis ir privalumais.
Paspaudę mygtuką „Prenumeruoti“ jūs sutinkate su privatumo politika. Naujienlaiškyje visada rasite nuorodą, kurią paspaudę, galėsite atsisakyti pranešimų.